^ Back to Top

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 60 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

Bitwa pod Radoszewicami

27 marca 1863

Godz. 5:00

Do Radoszewic przybywa oddział powstańczy pod dowództwem Teodora Cieszkowskiego. Zmęczeni powstańcy rozbili obóz we wsi. Dzień wcześniej oddział zniszczył mosty na Warcie w Działoszynie i Lisowicach.

Godz. 9:30

Do wsi wkroczyły dwie roty piechoty i sotnia kozaków z garnizonu Wieluń pod dowództwem majora Pisanko. Strzelcy pod dowództwem kapitana Teofila Skalskiego odparli atak. 

Godz. 10:00

Rosjanie wezwali posiłki. Powstańcy wycofali się na wschód. W czasie bitwy Niemojowska uratowała sztandar z rąk rannego powstańca przed wpadnięciem w ręce wroga.

Popołudnie

Powstańcy pod ostrzałem wycofali się pod Kiełczygłów. W kaplicy dworskiej Rosjanie zamordowali dziewięciu powstańców, których następnie pochowano w Osjakowie.Ponadto w radoszewickiej gorzelni wzięto kilku jeńców.

Wieczorem

Powstańcy przeprowadzili kontratak na polach pod Kiełczygłowem. Rosjanie wycofali się do Rząśni, a powstańcy pod Kamyk w gminie Konopnica.

Sołtys Radoszewic Mateusz Rabenda i żona włodarza Zofia Sobczyk wydali Rosjanom powstańców, którzy się u nich ukryli.

6 kwietnia 1863

Ksiądz Korecki, który dbał o rozwój patriotyzmu w Radoszewicach, potępił M. Rabendę i Z. Sobczyk.

9 kwietnia 1863

Godz. 3:00

M. Rabenda i Z. Sobczyk zostali powieszeni w Radoszewicach przez powstańców.


 

Oddział T. Cieszkowskiego po bitwie pod Radoszewicami rozpadł się. W bitwie zginęło 9 powstańców, rannych najprawdopodobniej zostało 9 osób (brak jednoznacznych danych). Sam Teodor Cieszkowski został zabity przez Rosjan pod Broszęcinem 10 kwietnia 1863 roku.

 


Bibliografia:

  1. T. Olejnik ,,Powstanie styczniowe na ziemi wieluńskiej'', MZW Wieluń / NCK, Wieluń 2013
  2. ,,Bitwa pod Radoszewicami i Kiełczygłowem'' [w:] Wikipedia